פייסבוק
  • חינוך
  • חינוך
  • חינוך

תכניות לכוחות הביטחון

בית לוחמי הגטאות הוא מפעל חיים, שנהגה בפולין עם סיום המלחמה ונבנה על ידי ניצולי שואה בחצר הקיבוץ שהקימו. הם ראו בו חלק ממפעל תקומה אישי, תנועתי ולאומי וחרטו על דגלם את התקווה שבתקומת עם ישראל בארצו ואת ערך האדם, חירותו וכבודו.
ערכים אנושיים וחברתיים אלה מצויים גם בלב הדיאלוג שאנחנו מקיימים אתכם, לובשי המדים, בביקורכם אצלנו. הביקור בתערוכות השונות, הפעילות בסדנאות והשיח החינוכי המגוון המתקיים במהלך הביקור, יאפשרו חוויה ייחודית, ערכית ומעוררת חשיבה בעבור חיילים ומפקדים.
משך הביקור גמיש –  3 שעות ויותר – ומאורגן על פי צרכיכם ודרישותיכם.

להלן מספר נושאים שישמשו בסיס לתכנית הביקור של החיילים:

1. שם התכנית: אני אדם, אני יהודי, אני חייל
בתכנית זו נדון במעגלי הזהות וההשתייכות של האדם: באיזה אופן החברה, התרבות והמדינה שבהן האדם חי מהוות מקורות השראה משמעותיים לחייו. עד כמה הערכים שחרתה החברה הדמוקרטית על דגלה מצמיחים אנשים אחראים, מוסריים, חופשיים, מתפתחים ויוצרים את עצמם ואת סביבתם. 
באמצעות התכנית נברר מושגים אלה בחיי המפקדים והחיילים היום.
בדיון ההיסטורי נבחן מה, לעומת זאת, היה אידאל החיים בחברה טוטליטארית. כיצד נאבק בה המיעוט על זהותו ועל ערכיו. נוסף על כך נברר כיצד העיסוק בזיכרון השואה מאפשר התבוננות מתמדת בהתנהגות האנושית.


2. שם התכנית: הגבורה – פנים רבות לה
נברר מהיכן שואב האדם את הכוח לפעול בכל עוצמותיו למען האחר ולמען הכלל.
נכיר את האדם העומד באומץ מול המציאות: האומץ לנתח אותה ולא לעמוד מנגד; האומץ ללכת נגד הזרם, לשכנע את המתנגדים ולקחת אחריות מוסרית; האומץ לפעול בדרך המנוגדת לעתים לאינטרס הקיומי של האדם.
מי שמצא בלבו כוח להילחם על סף מותו, אישר מחדש את רצון החיים המפעם בו ואת אמונתו באדם.


3. שם התכנית: מנהיגות בשואה – בין חזון למציאות
מנהיגות היא תופעה אנושית נצחית הצומחת מתוך החברה והתרבות. היא יכולה להיות יצירתית, מעצבת ובונה, כאשר המנהיג נאמן לחזונו ולאנשיו גם יחד, לוקח אחריות על גורלם ועוזר להם להגשים את ערכיהם. אולם היא עלולה גם להיות הרסנית ומחריבה כאשר ההמון הולך שבי אחרי מנהיג כריזמטי ללא מחשבה ביקורתית או מעצורים.
נברר את דרכה של מנהיגות שצמחה בשואה ונבחן באיזו מידה המנהיג מחויב לפעול לטובת אנשיו. האם הוא מוכן ללכת נגד הזרם, להילחם בידע המקובל ולאמץ את הבלתי צפוי?

בכל התכניות נכללים סיורים מודרכים בתערוכות המוזאון, סדנאות ודיונים. ניתן לשלב עדות של ניצול/ת שואה או צפייה בסרט עדות.

הדפסשלח לחבר
Share |