פייסבוק
  • תערוכות
  • תערוכות
  • תערוכות
  • תעוכות

אברם-אברהם-ארתור ריזה

אברם-אברהם-ארתור ריזה

נולד: לודז, פולין, 1920. נפטר: לוס אנג'לס, ארה"ב, 2001

אברם-אברהם-ארתור ריזה [שמו שונה לארתור עם הגירתו לארה"ב], היה בגטו לודז' מפברואר 1940. במאי 1941 שולח למתקן עבודת כפייה ליהודים שפעל במבני האצטדיון העירוני של העיר פוזנן [פוזן]. ביולי 1943 שולח משם למחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו [מספר האסיר שלו שם היה 138421], אך הועבר ממנו לאחד ממחנות המשנה שלו, יאבוז'נו, מחנה עבודת כפייה בשלזיה העילית. אסיריו, יהודים ברובם, הועבדו בפרך בכריית פחם ובבניית תחנת כוח בעבור חברה שבבעלות שר החימוש הגרמני, איש האס אס אלברט שפאר, שהיה גם האדריכל הראשי של גרמניה הנאצית ושל מנהיגה. ריזה שרד שם כמעט שנתיים. ייתכן כי חלק גדול מהתיאורים המופיעים ברישומים מתייחס לשתי תקופות אלו. ב-17 בינואר 1945, עם התקרבות כוחות "הצבא האדום", פונה יחד עם 3200 מאסירי המחנה ב"צעדת מוות" למחנה הריכוז גרוס-רוזן בשלזיה התחתית [דרום מערב פולין]. באירוע אחד במהלכה נטבחו מאות רבות מהאסירים בידי שומריהם אנשי האס אס. מאות נוספים קרסו ומתו מתשישות. בפברואר הועבר ריזה למחנה הריכוז פלוסנבירג שבחבל בוואריה, גרמניה, ומשם למחנה קטן סמוך, לבנאו. לאחר המלחמה עבר בין כמה מחנות עקורים בגרמניה ואוסטריה עד להגירתו לקנדה ב-1949 ומשם, בהמשך – לארה"ב.

לבנאו מוקם באתר של בית כלא לשעבר. לקראת סוף המלחמה, עם קריסת המשטר הנאצי, הופנו גם אליו שיירות אסירים שהוצעדו ממחנות ריכוז אליהם קרבו צבאות בעלות הברית ממערב או כוחות "הצבא האדום" ממזרח. לאחר השחרור שימש במשך תקופה קצרה כמחנה עקורים.

הרישומים נעשו בעיפרון חלש שחוזק, כנראה מאוחר יותר, בעט דיו. ראשי התיבות של ריזה מצוינים בתחתיתם, חלקם מלווים בציון המיקום "לבנאו". אין לדעת אם נעשו קודם לשחרור המחנה בידי חיילי בעלות הברית במאי 1945 או בימים שאחריו. הם מתעדים לאחור סיטואציות מתחנות שונות בשנות השואה, להן היה ריזה עד. ייתכן, כפי שידוע ממקרים אחרים, שהרישומים נועדו לתקשר – באין שפה משותפת – עם חיילי הכוחות האמריקאיים המשחררים, כדי להסביר את שעבר על יהודי אירופה ועל ריזה עצמו.

הדפסשלח לחבר
Share |