פייסבוק
  • תערוכות
  • תערוכות
  • תערוכות
  • תעוכות

דוד אולר

דוד אולר [וורשה 1902 – פריס 1985]

דוד אולר היה מאנשי יחידות הזונדרקומנדו באושוויץ-בירקנאו, והועבד בעיקר במבנה קרמטוריום [משרפה] 3. הזונדרקומנדו עסקו בפינוי הגופות לאחר ההגזה ובשריפתן. הם היו מוצאים להורג בעצמם לאחר פרק זמן קצוב עם הגעת משלוחי-אדם חדשים להמתה. הוא מהבודדים מביניהם ששרדו את השואה.

אולר נעצר בפריס ב-20.2.1943 בידי המשטרה הצרפתית. ב-2.3.1943 שולח לאושוויץ עם כ-1,000 יהודים והיה אחד מ-119 שלא הומתו מיד. ב- 19.1.1945. הוצא בצעדת מוות למאוטהאוזן ומשם למחנות מלק ואבנזה בהם הועסק בעבודות פרך עד שחרורו על ידי הצבא האמריקאי ב-6.5.1945. עם שחרורו גילה שהוא השריד היחיד מכל משפחתו שנותרה בוורשה.

דוד אולר היה צייר ומאייר גרפי עוד קודם מלחמת העולם ה-2. כישוריו כמאייר ושליטתו בשפות, בהן גרמנית, הצילו את חייו. מתוך הרגשת חובה מוסרית, רשם בין השנים  1945 - 1946 כ- 70 רישומים המתעדים לאחור את שחווה וראה. ערכם התיעודי הוא חד פעמי שכן מה שהתרחש בתוך המשרפות לא תועד חזותית. הוא היה עד יחיד, שותף בכפייה לאירוע ההשמדה עצמו, שיכול היה למסור אותו, חזותית. בכמה מהם הוא מצוייר כעד/משתתף. רובם שמורים בארכיון בית לוחמי הגטאות.

כישוריו כמאייר ידוע של כרזות קולנוע סייעו לו בתיאור ובמתן עדות חזותית לאחר מעשה אך גם היו לרועץ בהתקבלותם של רישומיו כעדות בשל הדרמטיות שלהם שנתפסה על ידי מי שלא יכלו לעכל את הבלתי נתפסות של האירועים המתוארים - כעודפת.

הדפסשלח לחבר
Share |