פייסבוק
  • תערוכות
  • תערוכות
  • תערוכות

כרטיס עלייה לגן עדן

התערוכה "כרטיס עלייה לגן עדן" ממחישה באמצעות ציורי צבע מרהיבים ואיורים מדויקים בשחור-לבן את סיפורם האישי והקולקטיבי של מעפילים יהודים מאירופה, שגורשו על ידי הבריטים בסוף 1940 למחנה מעצר באי מאוריציוס שבאוקיינוס ההודי. הגירוש נעשה כדי להזהיר את היהודים, פליטי שואת אירופה, מלהמשיך במסעם ולהגיע אל מולדתם.

הציורים והמוצגים בתערוכה משתלבים לכדי עלילה מרתקת: סרטים תיעודיים, מסמכים, פרטים מחיי היומיום, רישומים, הדפסים ובובות תאטרון שנוצרו במחנה.
כ-5,000 מעפילים בלתי ליגאליים יצאו מווינה, מדנציג ומברטיסלבה בשלוש ספינות מעפילים: "פסיפיק", "אטלנטיק" ו"מילוס" בסוף 1940, בטרנספורט אחרון, מתוך התופת של תחילת מלחמת העולם השנייה. הספינות הפליגו במשך כמה שבועות על הדנובה עד לנמל טולצ'אה שברומניה. שם יצאו לים השחור והמשיכו בהפלגה לארץ ישראל.

הספינות הגיעו לנמל חיפה. במסגרת מימוש החלטות "הספר הלבן" הועלו כ-1,800 מנוסעי הספינות על אניית הגירוש "פאטריה". האנייה פוצצה בתוך נמל חיפה על ידי אנשי "ההגנה" כדי למנוע את הפלגתה, טבעה ואתה כ-250 מעפילים. המעפילים שניצלו נשלחו למחנה המעצר בעתלית; לאחר כשבועיים גורשו כ-1,500 מעפילי האנייה "אטלנטיק", שלא הספיקו לעלות על ה"פאטריה", והוגלו לאי מאוריציוס שבדרום-מזרח אפריקה, רחוק ככל האפשר, כדי שלא יוכלו לברוח משם ולהעפיל שוב לארץ ישראל.
עם הגעתם לאי מאוריציוס, שוכנו כל המעפילים במחנה מעצר. הגברים נכלאו במבנה בית סוהר, ואילו הנשים והילדים – בצריפים. רק לאחר תקופת מה הורשו בני המשפחות להיפגש.

במשך כ-5 שנות השהות באי, נולדו במחנה המעצר כשישים ילדים.
במחנה המעצר פעלו גן ילדים, בתי ספר, סניף של תנועת "הצופים" וחוגים שונים. במחנה התפתחו חיי חברה ענפים, סדנאות שונות כגון סנדלרייה, מחזור נייר, אמנויות שונות, תאטרון ועוד.רק בשנת 1945, לאחר חמש שנות מעצר בתנאי הפרדה והשפלה, זכו המעפילים לעלות לארץ. הם הותירו אחריהם 128 מהם אשר נפטרו במהלך הגלות באי ונקברו בבית הקברות המקומי.

אלנה מקרובה, אוצרת התערוכה, על "כרטיס עלייה לגן עדן":
 
"הפרויקט נוצר מתוך שלוש תשוקות גדולות: אנשים, אמנות והיסטוריה. הסיפור החל לפני שנים אחדות במפגש שלי עם אדם מופלא בשם פרץ בֶּדָה מאיר. המפגש הוליד ידידות לבבית עם הוזה, אסתטיקן ואוהב חיים, שנמשכה עד מותו בשנת 2002, בהיותו בן 96."
 
הספר של מקרובה על החלקים האמנותיים של פרשת מאוריציוס תורגם לשפות רבות. הוא נפתח בסיפור חייו של בדה מאיר, יליד מוראביה. הוא עוקב אחרי מסע בריחה של כאלפיים יהודים ממדינות אירופה הנתונות תחת הכיבוש הנאצי. הפליטים השקיעו מאמצים רבים כדי להגיע לארץ ישראל, אך בתום מסע ממושך ומסוכן לכדו אותם שלטונות המנדט הבריטי וכלאום במשך כל שנות המלחמה באי מאוריציוס שבאוקיינוס ההודי.

התערוכה מלווה ברישומים ובתחריטים מופלאים של בדה מאיר ושל פריץ הנדל, עמיתו וידידו. פריץ הנדל, יליד חבל הסודטים, שלח יד בנפשו במאוריציוס ב-1945.
בשונה מחברו הגיע בדה לארץ המובטחת ובילה בה את המחצית השנייה של חייו הארוכים בעמל כפיים וביצירה.  

 

הדפסשלח לחבר
Share |