פייסבוק
  • תערוכות
  • תערוכות
  • תערוכות

"הכי קרוב לאמת"

בתערוכה מוצגות קריקטורות של הצייר אריך ליכטבלאו-לסקלי (2004-1911), המתארות תמונות מחיי האסירים בגטו טרזין, מנקודת מבטו האישית של האמן, שהיה בעצמו אסיר שם.

ליכטלבלאו-לסקלי יצר את ציוריו בגטו בשנים 1945-1942. מחשש מפני הנאצים קרע את הציורים לפיסות נייר והטמינן בתאו ובסיומה של המלחמה שב לגטו, אסף את פיסות הנייר שנותרו והעלה אותן עמו לארץ ישראל. בארץ הדביק את פיסות הנייר ושחזר את הקריקטורות, אשר מוצגות כעת בבית לוחמי הגטאות.

העבודות של ליכטבלאו-לסקלי מוצגות בסמוך ליצירותיהם של אמנים אחרים מטרזין, ומאפשרות לצופה להבין את סביבת העבודה שבה יצר האמן ולקבל תמונה רחבה יותר על האירועים שהתחוללו בגטו.

"העבודות בתערוכה מציגות כרוניקה מרשימה של תמונות מחיי הגטו. הן מתארות רעב, מחלות ומוות, ועם זאת מלאות אמפתיה והומור. קריקטורות אלו הן ללא ספק עדות ייחודית וחשובה, פרי יצירתו של אדם מוכשר, חד-הבחנה ומעורב חברתית, אשר יצר במציאות שבה המוות היה נוכח תמיד. התערוכה מאירה נקודת מבט ייחודית על כוחה של האמנות בתקופת השואה ועל תפקידה כדרך לשמירה על צלם אנוש וכביטוי להתנגדות רוחנית של האסיר במחנה ובגטו", דברי אלנה מקרובה, אוצרת התערוכה.

טור של אוולין אקרמן, מנהלת חטיבת המוזאון, על התערוכה

תמונות מפתיחת התערוכה

כתבה מ"הארץ" על התערוכה

 


(לחצו על התמונה להגדלה)


(לחצו על התמונה להגדלה)

 

 

הדפסשלח לחבר
Share |