פייסבוק
  • תערוכות
  • תערוכות
  • תערוכות

"להציל את הילדים, 1938 – 1945"

להציל את הילדים, 1938 1945

 

אגודת אוז"ה (OSE) ומוזאון "בית לוחמי הגטאות" מציגים:

להציל את הילדים, 1938 1945

 

התערוכה "להציל את הילדים, 1938 1945", שתוכננה על ידי עמותת אוז"ה (פעילות לעזרת הילדים – OSE Œuvre de Secours aux Enfants) ומוצגת בשיתוף מוזאון בית לוחמי הגטאות, מתארת את דרכם של עשרה ילדים יהודים שהוסתרו בצרפת וניצלו בימי מלחמת העולם השנייה. תקופה זו, של הכיבוש ושיתוף הפעולה של הממשלה הצרפתית של וישי עם השלטון הנאצי – ידועה לשמצה.

סיפוריהם של הילדים היהודים שהוסתרו וניצלו בעזרת הארגונים המחתרתיים נותרו בחלקם הגדול לא מספיק מוכרים. זהו הסיפור שעמותת אוז"ה ומוזאון בית לוחמי הגטאות החליטו לספר, ובכך לתת פתחון פה לאותם ילדים ניצולים, יתומי השואה.

תוך כדי תיאור דרכם של הילדים, שנקלטו על ידי אוז"ה בבתי המחסה ולאחר מכן הוסתרו במוסדות שונים או אצל אנשים פרטיים עד סוף המלחמה, בתערוכה "להציל את הילדים, 1938 - 1945" אנו משתדלים גם לציין את פועלם של המצילים, שהשתייכו לארגונים מחתרתיים שונים.

הילדים המוסתרים, יתומי השואה, שסיפוריהם מובאים כאן, הם כיום סבים וסבתות. הם שרדו את השואה ובנו את חייהם מחדש לאחר המלחמה. הם למדו מחדש לחיות והקימו משפחות ברחבי תבל: בצרפת ובאירופה כולה, אך גם בישראל, בארצות הברית ואף באוסטרליה. סיפור הישרדותם ובניית חייהם מחדש הוא מסר של תקווה.

ההיסטוריה של אוז"ה במספר משפטים

החברה להגנה על בריאות האוכלוסיות היהודיות (Obshchestvo Zdravookhraneniya Yevreyev או OZE) נוסדה בשנת 1912 בסנט פטרסבורג שברוסיה על ידי רופאים יהודים, כדי לעזור לאוכלוסייה היהודית שהופלתה לרעה. הוקמו מרפאות, מרכזי "טיפת חלב" ובתי חולים ונערכו מסעות הדרכה בנושאי היגיינה במרבית המדינות במזרח אירופה; כל אלו היוו בסיס למערכות הבריאות המודרניות.

לאחר מהפכת אוקטובר 1917 פעלה חברת OZE עוד זמן קצר ברוסיה, אך כבר בשנת 1923 הועברו משרדיה לברלין. כאן הוחלף שמה ל"איחוד חברות OSE", והיא לקחה על עצמה את הטיפול במהגרים היהודים ממזרח אירופה. אלברט איינשטיין נבחר ליושב ראש לשם כבוד של העמותה, ושמר על תוארו זה עד לפטירתו בשנת 1953.

בשנת 1933, עם עליית המשטר הנאצי, נאלצה העמותה לעזוב את גרמניה. מוקד הפעילות הועבר לפאריס, צרפת, ושוב שונה שמה: "פעילות לעזרת הילדים (Œuvre de Secours aux Enfants  - OSE). בשנת 1939 פתחה העמותה ארבעה בתי מחסה לילדים בעיר מונטמוראנסי (Montmorency), בהם שוכנו ילדים-פליטים מגרמניה ומאוסטריה, שהגיעו לצרפת לאחר "ליל הבדולח".
בזמן מלחמת העולם השנייה פתחה העמותה מרפאות במרבית ערי
צרפת הגדולות, שם יכלו אנשי מקצוע לבוא לעזרת הפליטים היהודים. בנוסף לכך השתדלו חברי העמותה להוציא את הילדים ממחנות הסגר ולהעבירם ל-14 בתי המחסה שהפעילו. משנת 1943 הועברו הילדים למקומות שונים והוסתרו בעזרת הרשת המחתרתית להצלת ילדים "גארל"(Garel). 3000 ילדים הוסתרו וניצלו מגירוש ומהשמדה.

 

אוז"ה – הפעילות בימינו

כיום אוז"ה היא העמותה היהודית הגדולה ביותר בצרפת, ועוסקת בנושאי חינוך, חברה ובריאות. פעילויותיה מקיפות תחומים רבים, מסיוע לילדים בסיכון ועד למתן עזרה חברתית-בריאותית לבני הגיל השלישי ולבעלי צרכים מיוחדים. הארגון גם דואג למתן טיפול חברתי, פסיכולוגי ובריאותי לניצולי שואה, כולל לאותם ילדים שהוסתרו.

לשם כך כוננה אוז"ה מוסדות ושירותים כגון בתים לחוסים, משפחות אומנות, חופשות מאורגנות, מרכזים סוציו-חינוכיים, מרכזים בריאותיים וחברתיים לבעלי צרכים מיוחדים, מרכזי בריאות שונים ושירותים גריאטריים.

ארגון אוז"ה נוסד אמנם במאה הסוערת הקודמת, אך יודע גם כיום למלא את תפקידיו המקוריים וליצור מסורת איתנה. זהו מוסד בעל יעדים אך גם בעל קוד מוסרי, אשר ידע ויודע לפעול לפי צורכי התקופות השונות, ולהשקיע מאמצים בעזרה לפליטים, בפעילות מחתרתית, בתמיכה בילדים נטושים ובשיקום משפחות.

 

 

יוצרי התערוכה להציל את הילדים, 1938 1945

 

ז'אן-פרנסואה גוטמן (Jean-François Guthmann), יושב ראש

פטריסיה סיטרוק (Patricia Sitruk), מנהלת כללית

קטי חזן (Katy Hazan), אוצרת התערוכה

אטלייה סשה קליינברג (Atelier Sacha Kleinberg), עיצוב וביצוע

דומיניק רוטרמונד (Dominique Rotermund), מתאמת טקסטים ותצלומים

איזבל פיאל דה ברוהי (Isabelle Fiheul de Brohy), מפיקת הסרטים

אבידיה (Avidia), מיקס סרטים

 

צוות בית לוחמי הגטאות:

הבאת התערוכה
ד"ר ענת ליבנה, רעיה קליסמן,

ניהול פרויקט והפקה
אוולין אקרמן, מרימי שניאור

צוות טכני
אייל יוסף, מוחמד פאעור, מאיר אטיאס, ויקטור נמירובסקי

עריכת טקסטים
איילת הילמן, דבורה ג'ייקובס, צאלח עלי סועד
 

 

 

 

הדפסשלח לחבר
Share |