פייסבוק
  • מבנה המוזיאון
  • פרטיזנים וחלוצים
  • אמפי
  • בית עדות
  • חדר ורשה
  • המוזיאון מראה כללי
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

הרפואה הנאצית: מעידוד ילודה ועד דיכוי ורצח

בשנת 1924 כתב אדולף היטלר בספרו "מיין קאמפף (מאבקי)": "על המדינה הלאומית... להכריז שהילד הוא אוצרו היקר ביותר של העם, עליה לדאוג שרק הבריאים יביאו ילדים לעולם".

בארכיון המוצגים של בית לוחמי הגטאות שמורים שני פריטים כעדות לאמירתו. הראשון הוא עיטור בצורת צלב הנושא את התאריך 16/12/1938, אשר חולק ב"יום האם" ונושא את חתימתו של היטלר. השני הוא "צלב כבוד לאמהות הגרמנית" אשר הוענק משנת 1939 ואילך לאמהות לארבעה ילדים לפחות. לצד עידוד הילודה, אשר גם הצביע על הצורך המתהווה בחיילים רבים, יישם השלטון את המשך חזונו של היטלר שהובא לעיל. אמהות  גרמניות  רבות שהוגדרו כ"בלתי כשירות מבחינה תורשתית", לא רק שלא זכו בעיטורים שכאלה, אלא הפכו עד מהרה לקרבנות של ניתוחי עיקור אכזריים. לכך בדיוק כיוון היטלר בדבריו: "על המדינה לנהוג כשומר הסף של עתיד בן אלף שנה, אשר למולו שאיפותיו ואנוכיותו של הפרט אינם אלא לא כלום... עליה להעמיד את האמצעים הרפואיים המודרניים ביותר לשירותו של ידע זה".

 


החיבור הקטלני והטראגי בין מדינה, רפואה ומודרניות עומד במרכזה של תערוכה חדשה בבית לוחמי הגטאות: "רפואה קטלנית: בריאת הגזע העליון". בתערוכה, אשר הושאלה ממוזאון השואה בוושינגטון, מוצג בצורה בהירה אחד הפרקים האפלים בתולדות האנושות: כיצד הצליח המשטר הנאצי לרתום לצרכיו ולרעיונותיו בדבר "הגזע העליון" ו"הרייך בן אלף השנים" את מיטב הרופאים והמדענים ובתוך כך גם להעניק הכרה והוקרה לכל מעשי הזוועה אותם ביצעו.

התפתחות המחקר הרפואי בראשית המאה העשרים ברחבי העולם, הטיפול במחלות תורשתיות ושאלות מוסריות ביחס להשבחת גזעים היו כר נרחב ופורה לרופאים הגרמנים. אך בכך לא היה די והמשטר הנאצי פעל לגייס גם את דעת הקהל לאותה מטרה: לצד מסע התעמולה השטני נגד היהודים בגרמניה, ערכו מסע דומה גם נגד גרמנים בני עמם, אשר הוכרזו כ"לא סוציאלים" המהווים נטל על משלם המיסים. כך היו אלפי נכים, פגועי נפש ובעלי מוגבלויות שכליות לקרבנות הראשונים של הרצח הרפואי, תוך שימוש בביטוי "המתת חסד". זאת – עוד בטרם פרצה מלחמת העולם השנייה.

עם כיבוש פולין ומאוחר יותר – שטחי ברית המועצות, נפרצו גם כל יתר הסכרים המוסריים בקרב אותו ציבור רופאים. אותם "הליכים" בלשון יבשה, יושמו כלפי מיליוני יהודים, צוענים, הומוסקסואלים וכל מי שלא נמצא ראוי לחיים לשיטתו של המשטר הנאצי.

הדפסשלח לחבר
Share |