פייסבוק
  • מבנה המוזיאון
  • פרטיזנים וחלוצים
  • אמפי
  • בית עדות
  • חדר ורשה
  • המוזיאון מראה כללי
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

מה חדש ב"יד לילד"

שנת הלימודים התחילה וילדים מכל רחבי הארץ מגיעים ל"יד לילד" ומשתתפים באחת מהתכניות הרבות שאנו מציעים לכיתות ה'-ח'. במקביל צוות המדריכים המיומן של "יד לילד" מארח גם קבוצות מבוגרים מגוונות.

• בעקבות ביקור מרגש ומוצלח שערך ראש עיריית קריית ביאליק בקיץ האחרון לכל עובדי העירייה, הוחלט שם ביזמתה של מנהלת מחלקת הרווחה, הגב' מיכל הברמן, לערוך ביקורים ערכיים ב"יד לילד" לכל עובדי המחלקות השונות. הביקור הראשון שבחסות ראש העיר התקיים בדצמבר האחרון וכ-50 עובדי מחלקת הרווחה והשירות הפסיכולוגי של קריית ביאליק זכו לקבלת פנים, כיבוד קל וסיור בתערוכות "יד לילד": "הילד היהודי בשואה", תערוכת "קורצ'אק של הילדים" והתערוכה החדשה "כאן התחילה ילדותי". הושם דגש על נושאים כמו אי קבלת האחר בזמן המלחמה, שיקום וקליטת ילדים יהודים בארץ לאחר המלחמה ומשמעותן של תמיכה וקבלה של המבוגר כלפי הילד בעתות מצוקה.  

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 • כבכל שנה פרחי הוראה ממכללת "אורנים" משתתפים בסמינר של יומיים בבית לוחמי הגטאות וב"יד לילד". אחת המטרות של הביקור ב"יד לילד" היא היכרות עם תכנים מוזאוניים ועם התפישה החינוכית-ההוליסטית שלנו, המותאמת לילדים בכיתות ה'-ח'. דרך מגוון פעילויות, כגון סדנאות דרמה, אמנות, כתיבה וסיורים מודרכים בתערוכות, מתאפשר מפגש אישי של המורים העתידיים עם נושא השואה. המתודיקה הפדגוגית דרכה מועברת הפעילות עם הסטודנטים מייצגת את התפישה החינוכית של "יד לילד". היא מאפשרת כיווני מחשבה לעתיד וגם מדגימה נושאים בהם ניתן לעבוד עם תלמידים צעירים.

 

 

 

 

 

 

 

 

ביום השני של הסמינר עסקו משתתפיו בהיכרות עם מקבץ תערוכות היסטוריות ותערוכות העוסקות בזיכרון האישי ובזיכרון הקולקטיבי. כן זכו הסטודנטים לשמוע עדות מפי ניצול השואה סילבן-שלמה לוי, שעד לפני כשנה התנדב בארכיון בבית לוחמי הגטאות. עדותו של סילבן, שהיה מנהל בי"ס לחינוך מיוחד, היוותה שיא משמעותי ומרגש בסמינר בעבור כולם.

במשוב של אחת המדריכות הפדגוגיות היא ציינה ש"היו יומיים מעולים, מעניינים ומלמדים, חוויה מיוחדת במינה, חשבתן בכל פעילות על הסטודנטיות כאדם וכמורות לעתיד."

• בנר השביעי של חג החנוכה, 22.12.2014, התכנסו כ-50 הורים וילדים מקיבוץ לוחמי הגטאות לפעילות משפחתית מיוחדת לכבוד חנוכה: "נרותיי הזעירים, מה רבו הסיפורים."  האירוע החגיגי התחיל בדברי ברכה והדלקת נרות יחד עם מנכ"לית בית לוחמי הגטאות, ד"ר ענת ליבנה וחברת הקיבוץ דורקה שטרנברג, ממייסדי הקיבוץ וניצולת שואה. לאחר שירי חנוכה וכיבוד קל התחלקו הילדים לשתי קבוצות גיל. הצעירים (מגיל שנה עד גיל שש) זכו לשעת סיפור תאטרלית עם המדריכה ענת אן-אלי, שסיפרה את אחד הסיפורים המפורסמים לגיל הרך "כספיון במסע אל האור" של פאול קור, בעקבות התערוכה על צייר זה המוצגת במסדרון קומת הסדנאות. בהמשך התכנסו הילדים בסדנה והכינו יצירות בהשראת יצירותיו של האמן. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ה"גדולים", בני שש ומעלה, הוזמנו לתערוכת קורצ'אק, צפו באגדה מומחזת של אחד מסיפוריו, "שני נרות", על-ידי ענת כרמל, מנהלת "יד לילד" ורותי שיבא, מדריכה ותיקה ומנוסה. לאחר המופע המרגש השתתפו הילדים בסדנת דרמה יוצרת, ובעזרת תחפושות ואביזרים התבקשו להכין הצגות קצרות הקשורות לנרות ולנסים. לאחר מכן השתתפו בסדנת יצירה להורים וילדים, שכללה יצירת ויטראז'ים על שקפים, מגזרות נייר צבעוניות ועבודה עם גירים צבעוניים.

 

 

 

 

 

 

 

 
 

ה"בית" רואה חשיבות עליונה בהמשך הקשר עם הדורות הצעירים של קיבוץ לוחמי הגטאות. האירוע בחנוכה הוא אחת הדרכים בהן הבית מאפשר גם למבוגרים וגם לילדיהם להכיר את הפעילות המגוונת של המוזאון ולשמור על מפעל החיים של המייסדים.

הדפסשלח לחבר
Share |