פייסבוק
  • מבנה המוזיאון
  • פרטיזנים וחלוצים
  • אמפי
  • בית עדות
  • חדר ורשה
  • המוזיאון מראה כללי
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

מסע פולין – הזדמנות למפגש בין בני נוער מישראל ומפולין

במהלך חודש ספטמבר יצאו מדריכים מטעם בית לוחמי הגטאות למסע לפולין עם תלמידים מבית הספר התיכון "לאו בק" בחיפה. לבית לוחמי הגטאות מערכת יחסים ארוכת שנים עם ביה"ס, המתבטאת בשיתופי פעולה במגוון פרויקטים. תלמידיו לוקחים חלק בפעילות ערכית חינוכית מגוונת המתקיימת בבית לוחמי הגטאות. השנה ליווינו אותם לראשונה גם במסע לפולין, אליו יצאו כ-100 תלמידי י"ב.

במסגרת המסע החלטנו לשלב גם מפגש עם בני נוער פולני, זאת מתוך תפישה שהמפגש עם בני נוער מקומיים יכול להעשיר את המסע ואת חוויית המפגש עם התרבות הפולנית. מפגש כזה יכול לסייע מאוד ביצירת סיפור מסגרת שיש בו עבר מורכב, הווה רלוונטי ובעיקר – עתיד אנושי משמעותי. יצרנו קשר עם מר זביג סטרוצקי מוורשה, המשמש כמחנך וכמורה להיסטוריה בבית ספרו. זביג, ששהה בארץ בעבר ואף התנדב בקיבוץ בית אורן, שמח לשתף איתנו פעולה. כמה שבועות טרם היציאה למסע יצרנו קשר ראשוני בין התלמידים הישראלים לפולנים. הוחלפו כתובות דואר אלקטרוני והתלמידים קיבלו הנחייה להציג את עצמם ולבדוק האם יש תחומי עניין משותפים. לשמחתנו היו התגובות הראשוניות חיוביות ותלמידים משני הצדדים התחילו להתכתב.


בבוקר יום שבת קריר ומטפטף נפגשנו כולנו בגן קראשינסקי בלב ורשה. הצוות החינוכי היה מתוח – איך ייווצר קשר? על מה יש להם בכלל לדבר? איך נתמודד עם סיפור השואה המלווה אותנו לאורך המסע? האם תלמידים אלה מבינים למה באנו כל הדרך מישראל לפולין?

את פעילות הפתיחה הובלנו אנחנו, צוות ההדרכה. בחרנו לעבוד עם אוסף הגלויות שיש לנו מחניכיו של יאנוש קורצ'אק (שבית היתומים שלו פעל בעיר ורשה). כל קבוצה קיבלה חבילת גלויות – אלו הם ה"פרסים" שהעניק יאנוש קורצ'אק לחניכיו על עמידתם ביעדים שהציבו לעצמם ועל תפקוד ראוי ועמידה במשימות השונות בבית היתומים. הקסם התרחש ממש תוך כמה דקות: תלמידים ישראלים ופולנים עומדים במעגל, מדברים אנגלית וכשצריך גם עברית ופולנית, מחליפים ביניהם גלויות ומסבירים למי הם מעניקים אותן ואלו מעשים ראויים בעיניהם לאותה תשומת לב יקרת ערך – גלויה.

 

משנשבר הקרח המשכנו והעברנו את היום כולו ביחד. גילינו לתלמידים הפולנים פינות שהם לא הכירו בעירם שלהם. למשל, לרובם הייתה זו הפעם הראשונה בה ראו את שרידיה האחרונים של חומת הגטו, העומדים עד היום ברחוב זלוטה. חשוב לציין עם זאת שאת הסיפור ההיסטורי הם הכירו היטב. התלמידים הפולנים מצדם ליוו אותנו לאתר אנדרטת המרד הפולני, הנמצאת בצמוד לבית המשפט העליון בוורשה. זהו מקום שהוא סמל של גאווה מיוחדת לפולנים בכלל ולתושבי וורשה בפרט – סמל לפולין הדמוקרטית שנאבקה על חירותה תחת השלטון הנאצי ולאחר מכן – גם תחת השלטון הקומוניסטי.

להפתעתנו, ולמרות שהיה זה יום שבת בו הצטרפו אלינו התלמידים הפולנים על חשבון זמנם החופשי ולא במסגרת יום לימודים, חלק גדול מהם שהו איתנו עד לסופו של היום ואף השתתפו בטקס שערכנו ליד אנדרטת רפפורט והמוזאון להיסטוריה של יהודי פולין.


במשך כל היום (ואני מקווה שהתצלומים מצליחים להעביר את החוויה) יכולת לראות תלמידים פוסעים בזוגות ובשלשות – מתלחששים, צוחקים ומחליפים דעות (וכנראה גם סרטונים בפייסבוק). במהלך הפרדה הבטיחו רבים מהם להמשיך ולהישאר בקשר.

 

אנו מתכננים כבר את המפגש הבא. מקווים שנוכל להמשיך ולהיות שותפים ביצירת גשר בין שני העמים. קשר שנוצר על רקע עבר אכזרי וכאוב, אבל לקראת עתיד שאותו בני הנוער יכולים לעצב כרצונם.

בית לוחמי הגטאות מבקש להודות ל J.H.F – Dutch Jewish Humanitarian Fund על הסיוע הנדיב שאפשר את קיום המפגש.

מדריכי המסע מטעם "בית לוחמי הגטאות": רותם קורנבליט וחיים מגירה.

הדפסשלח לחבר
Share |