פייסבוק
  • מבנה המוזיאון
  • פרטיזנים וחלוצים
  • אמפי
  • בית עדות
  • חדר ורשה
  • המוזיאון מראה כללי
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

דברי מנכ"לית בית לוחמי הגטאות בעצרת הנעילה לאירועי יום השואה והגבורה

העצרת הוקדשה השנה לזכרם של מליון וחצי הילדים שנספו בשואה ולכבודם של הילדים ששרדו בגטאות, במסתורים, ביערות ובמחנות הריכוז. לאחר המלחמה הם שבו לחיים, תרמו להקמת המדינה ולביסוסה, הקימו משפחות והגיעו להישגים מרשימים.
עם היוודע הבשורה האיומה בשלהי 1942, כי באירופה מתחולל רצח שיטתי של העם היהודי, פרסם נתן אלתרמן את טורו "מכל העמים", וכך כתב:

"לעמוד יום אחד, יום אחד ויחידי
 במקום שעומד בו שנים כמו גדי
ילד קט  -    אלמוני  -   יהודי"


מילים אלה מופיעות בתערוכת הקבע של מוזאון "יד לילד", כאן בבית לוחמי הגטאות. השנה אנחנו מציינים 20 שנה לפתיחתו של מוזאון מיוחד זה, שהוא חלק מ"הבית" ומתפישת עולמו. מוזיאון על ילדים ועבור ילדים, המתעד את מאבק ההישרדות של ילדים בשואה: את כוחות הנפש שגילו בתוכם כדי להתמודד עם הפחד והאובדן, את האחריות שלקחו על כתפיהם הצרות כדי להגן על אחים צעירים ולתמוך בהוריהם. ילדים רכים שהתבגרו באחת והושלכו לתוך עולם קודר, שרק אורות מעטים נותרו בו באותם ימים.

המוזאון, שמעתה ייקרא "יד לילד ע"ש קורצ'אק" מגלם, באופן שבו הוא פונה לילדים צעירים, את תמצית תפישתו של המחנך הדגול. ד"ר יאנוש קורצ'אק חינך דורות של ילדים לפני השואה. במהלכה היה בית היתומים, שאותו ניהל בגטו ורשה עם סטפה וילצ'ינסקה, כמגדלור בתוך האפלה. ברוח זו מנגיש מוזאון "יד לילד" את נושא השואה לקהל המבקרים הצעיר בגובה עיניהם ועל פי יכולתם להכיל, כל זאת בעזרת סיפור, חוויית התיאטרון והיצירה. היום, כמו אז, אנו מבקשים ליצור ב"יד לילד ע"ש קורצ'אק" את אותה שפה משותפת לעולם הילדות דרך מעשה חינוכי שנועד לשמר את זיכרון השואה, באופן הבונה את האמון באדם ומכוון לערבות הדדית כלל-אנושית.

את קיבוץ לוחמי הגטאות ואת המוזאון בנו מיד אחרי קום המדינה צעירים שהיו נערים ואף ילדים בשואה. הם היו חלק מתנועות הנוער היהודיות והציוניות. תנועת הנוער היא שנתנה לנערים ולנערות אלה את הכוחות ואת ההכוונה הרעיונית לתמוך זה בזה ולעסוק יחד בפעולות יוצאות דופן לחינוך הילדים בגטאות ולהובלת המחתרות הלוחמות והמרד. מורשת זו היא חלק מייחודו של מקום זה.

אחרוני השורדים היום היו ילדים בשואה. לכבודם ולזכרם של קרבנות השואה וניצוליה כולם, עלינו לעסוק במלאכת שימור הזיכרון עבור הדורות שיגדלו ללא חוויית המפגש האותנטי עם העדים ועם העדויות. לדאוג שיבינו ויפנימו את המשמעויות הקיומיות והמוסריות שנובעות מהאסון הנורא.
הדפסשלח לחבר
Share |