פייסבוק
  • מבנה המוזיאון
  • פרטיזנים וחלוצים
  • אמפי
  • בית עדות
  • חדר ורשה
  • המוזיאון מראה כללי
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

אירוע פרדה מפוריה ליצ'י

בחודש יוני התקיים בנוכחות אנשי המוזאון מפגש פרדה מפוריה ליצ'י, אחרי 20 שנות עשייה במוזאון.
במפגש סקרנו את העשייה הרבה והמגוונת של פוריה במחלקות השונות של המוזאון ונאמרו דברי פרדה מרגשים.

במהלך השנים מילאה פוריה תפקידים רבים ומגוונים בבית לוחמי הגטאות. היא החלה את עבודתה עם הקמת "יד לילד" לפני 20 שנה וסייעה להניח את התשתית החינוכית לעבודה עם ילדים צעירים בנושא השואה. פוריה עסקה בהכשרת הצוות החינוכי ובפיתוח תכניות וסדנאות חינוכיות. בהמשך היא ניהלה את מרכז ההדרכה והחינוך של בית לוחמי הגטאות והייתה ממפתחות ומובילות "פרויקט הקריאה הבין-לאומי". נוסף על כל אלה הכשירה פוריה במשך שנים דורות של גננות ומורות באמצעות השתלמיות שעסקו בשאלה "איך לספר את סיפור השואה לגיל הצעיר". היא גם סייעה רבות בפיתוח ערכות לימודיות שונות וכן בתערוכות שאצרה ב"יד לילד".

קטעים מדברי הברכה לפוריה באירוע הפרדה:

מדברי ציפי טל:

"...היום מסתיים פרק משמעותי בחייך, חיי העבודה שלך.
בשקט, בחריצות, בענווה, בהתעמקות, מתוך ידע רב, רב-גוני, רב תחומי - הגית ויצרת ועשית, בחכמתך ובאהבת האדם שבך, להשבחת הפעילות החינוכית של "הבית" כולו. ולא קשרת כתרים לראשך ולא פיארת את שמך.

לפני 20 שנה נקראת להניח את התשתית לתפישה החינוכית של "יד לילד" ואת הדרך הנכונה להפגיש את הילדים הצעירים עם נושא השואה.
מה שייחודי לך כל כך, ולצערי כל כך חד-פעמי – הוא היכולת לשלב בין תחומים שונים ולתרגם אותם לעשייה חינוכית יצירתית.
את הידע החדש שלך בכל מה שקשור להגות בנושא של זיכרון השואה ומשמעויותיו, שילבת בידע שלך באמנות ובמוזאולוגיה. יחד עם ההבנה העמוקה שלך בפסיכולוגיה של הילדים הצעירים ובשלבי ההתפתחות התפישתית שלהם – עשית מהפכה! 

הכשרת את הצוות הראשוני של "יד לילד".  ידעת תמיד לשלב את המדריכים בפיתוח חומרי ההדרכה בסדנאות השונות וחינכת אותם לאורך כל הדרך כמעט.
גם במרכז חינוך והדרכה הבאת את כל אלה אל שולחן המנהלת.

אחד הפרויקטים החשובים ביותר ש"הבית" הוביל היה פרויקט הקריאה הבין-לאומי. זה היה פרויקט חדשני, שהרחיב את גבולות המוזאון אל בתי ספר ברחבי הארץ ובארצות הברית, ויצר דגם חדש לעיסוק חינוכי ואנושי בשואה, בדיאלוג רב-תרבותי, שהתקיים באמצעות תקשורת מחשבים. ובזכותך פוריה, דרך החשיבה והיצירה של פעילויות חינוכיות המתאימות לגיל – וגם לדיאלוג במחשב, העשרת את הדיון בעזרת יצירות אמנות, שירה, פילוסופיה ועוד, ועוד.

במשך שנים פעלת רבות בהנחיית נשות החינוך של בני ובנות הגיל הצעיר בהשתלמויות שבנית והנחית. הכלים שהענקת להן ילוו את המורות והגננות חיים שלמים.
הטבעת חותם! ולא הזכרתי אפילו את תרומתך לערכות שונות שנוצרו במהלך השנים ואת התערוכה היפה והחכמה שאצרת ב"יד לילד"".

קטע מדברי ציפי נוה:

"...מעל 10 שנים לימדת בהשתלמיות המורים גננות ומורות, שקיבלו ממך הרבה מעבר לשואה לגיל הרך - פסיכולוגיה, ספרות ילדים, אמנות ודידקטיקה - והגיעה דרישה לעוד ועוד קורסים. ("מסיפור עדות לסיפור ילדים", "רסיסים של זיכרונות ילדות", "ילדות בצל השואה", "מבעד למראות ולמילים" ועוד).
 
בדרכך הייחודית הצלחת לייצר בכל פעם קורס חדש, מרתק ורב-תחומי, עם מתודות שונות ועם תכנים מגוונים שעסקו בילדים בשואה והנגישו את נושא השואה למחנכות הגיל הצעיר. כלים אלה סייעו להתמודד עם נושא השואה, הפחיתו חששות והעשירו בתכנים רבים.
פוריה, את מופת בעיניי לאשת חינוך ועשייה - יצירתית, חכמה, מלאת עומק ורבת ידע כרימון, ידע רב-תחומי (ובכל כך הרבה תחומים), שעושה אינטגרציה מרתקת עם כל תחומי הידע. תענוג היה לי לעבוד איתך בכל ממד.

אני רוצה להודות לך על כל השנים של העבודה המשותפת. תענוג היה לי לעבוד איתך, ללמוד ולהתפתח איתך ולהכשיר יחד אתך דורות של אנשי חינוך.
אני מאחלת לך בריאות טובה ועוד הרבה שנים של עשייה מרתקת.

הדפסשלח לחבר
Share |