פייסבוק
  • מבנה המוזיאון
  • פרטיזנים וחלוצים
  • אמפי
  • בית עדות
  • חדר ורשה
  • המוזיאון מראה כללי
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

המשך חידוש תערוכת הקבע במוזיאון

קיבוץ לוחמי הגטאות נוסד באפריל 1949 על גבעה הצופה לעמק עכו, במבנים ישנים של הצבא הבריטי. המייסדים – כולם ניצולי שואה, ובהם שרידי המורדים בגטו ורשה, לוחמי יחידות פרטיזנים ביערות, אסירי מחנות ריכוז, אלו שהסתתרו בזהות שאולה ואלו שנדדו למרחבי ברית המועצות. כולם היו מאוחדים במטרה אחת: לבנות את חייהם בקיבוץ בארץ ישראל.

עם עלייתם יסדו קיבוץ, לזכר לוחמי הגטאות ולזכר בני משפחותיהם שנרצחו. טקס הנחת אבן הפינה נקבע לאפריל 1949, יום השנה השישי למרד גטו ורשה. באותו יום הייתה גם ראשית הקמתו של מוזיאון שייעודו: הנצחת החיים היהודיים באירופה וחורבנם, תנועות הנוער, ההתנגדות והחזרה לחיים אחרי השואה. באותו יום התקיים גם טקס הזיכרון הראשון, שיהיה לימים מאורע של קבע בלוח השנה הישראלי.

בשנתיים האחרונות בית לוחמי הגטאות מקדיש את מרצו לתכנית חידוש תערוכת הקבע במוזאון. בשלב הראשון יוקמו שתי תערוכות ראשונות, שעניינן ורשה לפני המלחמה, כיבוש ורשה, הקמת הגטו והחיים בו.

תערוכת הקבע תוקם בקומה הראשונה של המבנה, ותתפרש על פני ה-"ח" המקיפה את בית העדות. התערוכה כולה תתמקד בעיר ורשה, כמיקרוקוסמוס לסיפור השואה והמרד וכנרטיב עיקרי לבית לוחמי הגטאות. בתערוכה יוצגו החיים היהודיים הרבגוניים בעיר ורשה לפני השואה וההתמודדות היהודית עם מוראות הכיבוש הנאצי – החיים בגטו והגירוש להשמדה. כך גם תבליט התערוכה את התפקיד שמילאו תנועות הנוער בפעילויותיהן החינוכיות והציבוריות, וכמנהיגות מתפתחת שהובילה למרד גטו ורשה. בתערוכה יודגשו ההיבטים החינוכיים והערכים הייחודיים ל"בית", וההקשרים הרלוונטיים לחייהם של בני נוער ומבוגרים בימינו.

הפרויקט מתבצע בשיתוף אתרי מורשת יחד עם קיבוץ לוחמי הגטאות וועידת התביעות, וכן בעזרת קרנות פרטיות וציבוריות.

הדפסשלח לחבר
Share |