פייסבוק
  • מבנה המוזיאון
  • פרטיזנים וחלוצים
  • אמפי
  • בית עדות
  • חדר ורשה
  • המוזיאון מראה כללי
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

"פגישה בסמארה: יומנו של מסתתר יהודי בוורשה" // סווק אוקונובסקי

לפני כשלושה חודשים יצא לאור הספר "פגישה בסמארה: יומנו של מסתתר יהודי בוורשה". הספר הוא למעשה יומנו האישי של סווק אוקונובסקי, תושב ורשה שהסתתר בעיר במהלך המרד הגדול וגם אחריו.
יומנו של סווק אוקונובסקי נמצא בוורשה ע״י אדם שעסק בפינוי הריסות הגטו. האיש שלח אותו לעורך דין יהודי כדי שיאתר את קרובי המשפחה או את בעל היומן. עורך הדין, שלא הצליח בכך, שלח את היומן לאחיו שחי בארץ ישראל. האח הכיר בית מרקחת בתל אביב בשם "אוקונובסקי" והלך לשם עם היומן, כדי לבדוק אם הבעלים יודעים פרטים על סווק. הסתבר כי בית המרקחת שייך לאחיו של סווק ולאשתו...
אוקונובסקי מגולל ביומנו ברהיטות את חוויותיו ואת התמודדותו הנמשכת עם הבדידות, הרעב והגעגועים למשפחתו.

ב - 30 במאי 1943 כתב אוקונובסקי את הדברים הבאים:

"אילו ידעתי אז שלא אוכל לעשות למענכם דבר פרט למאמצים רבים ושקדניים שבסופו של דבר לא הביאו לכל תוצאה, שבגללם, בתום שבועיים, עמדתי בפני הוודאות הנוראה שעזבתם את המחסה ומסרתם את עצמכם לידי הנוגשים... אז, ביום שישי לפני שלושה שבועות, הייתם בוודאי כולכם שם: אילו ידעתי אז... הרי עצם המחשבה על מוות משותף, ביחד עם כולכם, תמיד הביאה איתה שלווה כזו – עד כדי כך חששתי מן הפרדה ממך, דסקה, נשמתי, יקירת לבי, האהובה עליי כידידה, כאישה, כמאהבת. איפה את בשעת בין ערביים מעוננת, קרה, מעיקה זו? זה אני, סווק שלך, לבד. גלמוד."

הספר יצא לאור בהוצאת בית לוחמי הגטאות, מורשת – בית עדות על שם מרדכי אנילביץ', ומשפחת אוקונובסקי.

בהתכנסות במוזאון בית לוחמי הגטאות בערב יום הזיכרון לשואה לקחו חלק כ-100 איש, שהשתתפו בטקס קצר ולאחריו – במעגלי שיח שעסקו ביומנו של סווק אוקונובסקי.
לאחר מכן התארחו בני משפחתו של אוקונובסקי ואנשי ארכיון בית לוחמי הגטאות בתכניתו של חיים אדור ששודרה מתוך המוזאון.

למידע נוסף

להזמנת הספרהדפסשלח לחבר
Share |