פייסבוק
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

משה קרבץ

משה קרבץ נולד ב-1931 בקובנה, ליטא, למשפחה של ארבע נפשות. הוא ומשפחתו היו בגטו קובנה. כשחוסל הגטו ותושביו הוצאו ממנו לגירוש, נותר אחיו בגטו בבונקר עם שבעה מחברי תנועת הנוער "ארגון ברית ציון".

משה רצה להישאר עם אחיו, אך אמו לא הסכימה משום שהיה קטן. המשפחה הופרדה. קודם הופרד משה מאמו ואחר כך גם מאביו. יחד עם 130 ילדים יהודים נשלח למחנה לנדסברג, משם, אחרי שבוע, הועבר למחנה דכאו, ומשם – למחנה בירקנאו. בראש השנה תש"ה (ספטמבר 1944) נערכה סלקציה ו-60 מילדי הקבוצה, הצעירים שבהם, נשלחו לתאי הגזים. בסלקציה נוספת, ביום הכיפורים תש"ה, נשלחו אל מותם עוד 30 ילדים, שגובהם היה נמוך ממטר שלושים וחמש.

לאחר כארבעה חודשים בבירקנאו הועבר משה לבודה (Bude), חווה חקלאית שהייתה מחנה בת של בירקנאו. משם הוצא ל"צעדת מוות" שיעדה היה מחנה בוכנוואלד. לאחר כשלושה חודשים בבוכנוואלד, לקראת סוף המלחמה, חלה משה ומצבו הורע מאוד. הוא הסתתר בצינור ביוב לקראת פינוי המחנה, משום שידע שכוחותיו לא יעמדו לו ב"צעדת מוות" נוספת. חיילים אמריקנים מצאוהו מפרפר בין חיים למוות, והוא הועבר לצריף המתים במחנה. מישהו שם ראה שעודו בין החיים וכשפקח משה את עיניו, מצא עצמו כבר בבית חולים של הצבא האמריקאי.
אביו של משה לא שרד את השואה. אחיו נספה בבונקר בגטו קובנה. אמו שרדה ואחרי שנים, ב-1955, עלה בידי משה להעלותה לישראל.

בארץ עסק משה בתפקידים שונים במשרד החקלאות. כיום הוא מתנדב בארכיון לוחמי הגטאות ועוסק בתרגום מיידיש לעברית.
למשה חמישה נכדים ועשרה נינים.
הדפסשלח לחבר
Share |